Previous Months Home Archive آذر ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ دی ۸٩ آذر ۸٩ آبان ۸٩ امرداد ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اردیبهشت ۸٩ More ...
      ..........وبلاگی از همه جا......... ()
مجله سلامت by: مدیر وبلاگ

 

 

دارویی برای تمام دردها

 

دارویی برای تمام دردها

این داروی گیاهی بسیار مفید است و می تواند دردهای شما را درمان کند و ...

زنجبیل بعنوان یک درمان خانگی برای زنان باردار، بیماران تحت شیمی درمانی و مسافرانی که دچار ضعف معده هستند به منظور رفع حالت تهوع، شناخته شده است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این بار متخصصان کالج و دانشگاه ایالتی جورجیا در آمریکا دو نوع ماده شیمیایی موجود در زنجبیل را معرفی کرده‌اند که «جینگرول» و «فنول» نام دارند و می‌توان از آنها بعنوان داروی مسکن و ضد درد استفاده کرد.

در مجموعه‌ای از آزمایشات 74 فرد سالم برای درمان دردهای ماهیچه‌ای به طور منظم دو گرم زنجبیل خام یا همراه با غذا مصرف کردند و گروهی از آنها هم هر روز به مدت 11 روز از یک شبه دارو استفاده کردند. این افراد همگی در نوبت‌های مشابه تمرینات ورزشی انجام دادند با این هدف که در آرنج‌های آنها التهاب و درد ماهیچه‌ای ایجاد شود.

این متخصصان دریافتند که زنجبیل خام میزان دردهای ماهیچه‌ای را تا 25 درصد در افرادی که دچار این دردها شده‌ بودند،‌ کاهش داد.

به گزارش مجله تایم، در افرادی هم که زنجبیل پخته با غذا خورده بودند این دردها 23 درصد کاهش یافت.

به گفته پزشکان، ریشه زنجبیل قرنهای زیادی است که بعنوان یک داروی مهم و با مصارف درمانی مورد استفاده دارد. برخی از آزمایشات حتی نشان داده که این گیاه به کاهش کلسترول هم کمک می‌کند.
 
 
منبع : isna.ir
 
10 گام ساده برای داشتن قلب سالم

10 گام ساده برای داشتن قلب سالم

 

5 نشانه ی کمبود خواب

اگر می خواهید قلبی سالم داشته باشید و همیشه مانند ساعت قلبتان کار کند ، این توصیه ها را اجرا کنید و...
 

مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت به مناسبت روز جهانی قلب 10 گام ساده برای داشتن قلب سالم را تشریح کرد.
 

به گزارش ایسنا، بیماری‌های قلبی- عروقی، اولین علت مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود و طبق اعلام وزارت بهداشت روزانه 300 نفر بر اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی جان خود را از دست می‌دهند.پ

این در حالیست که حداقل 80 درصد از این مرگ‌های زودرس قابل پیشگیری هستند.

داشتن رژیم غذایی سالم، انجام روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی، نه گفتن به دخانیات، داشتن وزن مطلوب، آگاهی از وضعیت سلامتی و خودداری از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و نوشابه‌های گازدار، مهم‌ترین عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی محسوب می‌شوند.

 

مرکز مدیریت بیماری‌ها همچنین با توجه به شعار روز جهانی قلب امسال که «من در محیط کارم باید قلب خود را سالم نگه دارم» نامگذاری شده است، اقدام برای داشتن محیط کاری عاری از دود دخانیات، انجام فعالیت بدنی در محل کار، خوردن غذای سالم در محیط کاری و زندگی بدون تنش را به عنوان دیگر گام‌های اساسی در داشتن قلب سالم اعلام کرده است.
 
 
منبع : isna.ir

 

 

5 نشانه ی کمبود خواب

از کجا بفهمیم که به کمبود خواب مبتلا هستیم، چه درمانی وجود دارد؟
 

اگر کم بخوابید ، سلامتی اتان به خطر می افتد
آیا دچار کمبود خواب هستید ؟
بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما برخی از ما آنقدر به نخوابیدن عادت داریم که غافل از این هستیم چه آسیبی دارد به ما می رسد .

کمبود خواب چیزی نیست که بتوان آخر هفته آن را جبران کرد . محققان می گویند که هفته ها طول می کشد تا عادت خواب ما به حالت اول برگردد . در اینجا به برخی از علائمی که نشان می دهند باید خواب را در اولویت های اضطراری خود قرار دهیم ، اشاره می کنیم .......

1- تصمیمات ساده شما را عاجز می کنند
تا دیروقت بیدار می مانید تا برای تعطیلاتی که در پیش دارید جا رزرو کنید و حتی اگر تاریخ و مسافت را هم بدانید ، به کوچکترین جزئیات توجه دارید . باید بلیط بازپرداختی بگیرید ؟ جایتان جلوی پنجره باشد یا در راهرو ؟ الآن ماشین کرایه کنید یا بعداً ؟

طبق نظر سین درامند ، پزشک و محقق خواب در دانشگاه کالیفورنیا در ساندیگو، وقتی خسته هستید کمتر می توانید اطلاعات مهم و بی ربط را از هم تشخیص بدهید مثل تعیین جا . حتی ساده ترین تصمیمات ، اهمیت بیش از اندازه ای پیدا می کنند . کسی که خسته باشد خطر کردن را به حداکثر می رساند ( شاید اگر تا آخر وقت صبر کنم ، قیمت بلیط پائین بیاید ) و با تغییر شرایط نمی تواند خودش را وفق بدهد ( مثل مطمئن شدن از برنامه ی سفر هنگامیکه پرواز از فرودگاهی ناآشنا صورت بگیرد ) .

2- بااینکه تمام روز را غذا خوردید باز هم گرسنه اید
تغییر برنامه ی خواب ، آنچه می خورید را از بین می برد . مطالعات نشان می دهند که کمبود خواب مزمن می تواند قند خون را از بین ببرد و باعث شود بدن لپتین کمتر که هورمون کنترل کننده اشتها است و گرلین بیشتری که در مقابل لپتین ، تحریک کننده ی گرسنگی است ، تولید کند .

به خاطر این تغییرات فیزیولوژیکی وقتی کم بخوابید بیش از حد می خورید و غذایی که انتخاب می کنید احتمالاً ارزش غذایی نداشته یا منبع انرژی خوب و ماندگاری نیست .

لیسا شیوز ، پزشک و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی خواب امریکا می گوید : فردی که خسته باشد به خصوص به قند و دیگر کربوهیدراتهای ساده تمایل دارد که شاید به این دلیل باشد که بدن به دنبال چیزی است که سریع گرسنگی را برطرف کند ضمن اینکه کمبود خواب باعث می شود کنترل خود را از دست بدهید و یک شیرینی را به جای تکه های هویج انتخاب کنید .

3- مبتلا به سرما خوردگی می شوید
ناکافی بودن خواب می تواند شما را نسبت به کسانی که خوب استراحت می کنند درمقابل عفونت حساس تر کند .
در یک مطالعه محققان به یک سری داوطلب سالم ، ویروس سرما تزریق کردند ، آنهایی که هفته ی قبل کمتر از 7 ساعت در یک شب خوابیدند ، 3 برابر آنهایی که 8 ساعت یا بیشتر خوابیدند علائم سرماخوردگی را داشتند .

در مطالعه ای دیگر ، فردی که چند شب فقط 4 ساعت خوابیده بود ایمنی کمتری در مقابل واکسن آنفلوآنزا نسبت به کسی که بین 5/7 و 5/8 ساعت خوابیده بود ، داشت .

4-چیزهای ترسناک و غیرعادی شما را به گریه می اندازند
آیا آهنگ های غمگین شما را به گریه می اندازد ؟ سعی کنید زودتر به رختخواب بروید . خود به خود بغض ناگهانی خودتان را به حساب آهنگهای غمگین نگذارید .

اگر نخوابید ، ثبات احساسی خود را از دست می دهید و دمدمی می شوید .

در یک مطالعه تصویری از مغز ، مثلاً فردی که یک شب نخوابیده و تصاویر مغزش اختلالاتی را نشان می داد در مقایسه با داوطلبانی که بهتر خوابیده بودند  60٪ فعالیت بیشتری در بادامه ی مغز خود که در پردازش ترس و اضطراب دخالت دارد نشان می دادند .

این مطالعه همچنین مشخص کرد که بادامه ی مغز داوطلبانی که بیشتر می خوابیدند کمتر با دیگر قسمتهای مغز که واکنشهای احساسی درست را نشان می دهند ارتباط داشتند ضمن اینکه آنها کارشان را در مورد تعدیل احساساتشان به خوبی انجام نمی دادند .

وقتی کمبود خواب داشته باشیم احساس افسردگی می کنیم چون مغز خسته خاطرات منفی را بیشتر از خاطرات مثبت و مؤثر یا خنثی ذخیره می کند در نتیجه شیوز می گوید اگر همیشه کمبود خواب دارید مثل اشخاص افسرده می مانید .

به یک آدم دست و پاچلفتی تبدیل شده اید 
 دارید چای عصرانه اتان را دم می کنید و ناگهان می بینید که آن را روی کل لباس جدیدتان ریخته اید . برایتان خیلی آشنا است ؟

محققان شواهد زیادی در مورد افرادی که کمبود خواب دارند جمع آوری کرده اند مبنی بر اینکه این افراد مهارت های حرکتی کندتری داشته و دقت کمتری دارند اما کلیت کوشیدا ، پزشک و رئیس مرکز دانشگاه استنفورد در قسمت پژوهش خواب انسان می گوید : اما چرا این هنوز شناخته نشده ؟ افراد خواب آلود ممکن است به چند دلیل دست و پا چلفتی تر باشند :عکس العمل های ضعیف و عدم تمرکز ممکن است کارها و واکنش های سریع را برای آنها مشکل کند . احتمال دیگر : خواب ، تعادل و ادراک عمیق را از بین می برد .

در افرادی که زیاد می خوابند وقتی بدنشان نیاز به خوابیدن دارد عجیب نیست که یک لحظه از هوش بروند . کوشیدا می گوید : بنابراین این امکان وجود دارد که دست و پا چلفتگی شما ناشی از خواب زیاد باشد که یک ثانیه یا بیشتر طول می کشد به اندازه ای که کنترل خود را از دست داده یا یک لیوان از دستتان بیافتد .

 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
 
 

خواص کنگر فرنگی

خواص کنگر فرنگی

کنگر فرنگی یکی از گیاهانی است که کمتر مصرف می شود اما دارای فواید بسیار زیادی می باشد مانند ...

آشنایی با آرتیشو (کنگر فرنگی) Artichoke و خواص درمانی آن
 به نقل از رویترز ،  آرتیشو گیاهی است چند ساله درای ساقه‌ای راست که ارتفاع آن به حدود یک متر می‌رسد. برگ‌های آن پهن و دراز مانند برگ‌های کاهو است که به رنگ سبز تیره است. در انتهای ساقه میوه آن که به شکل میوه کاج یا سیب فلس‌دار است مشاهده می‌شود‌. گلبرگ‌های آن ضخیم‌ و گوشتی بوده و انتهای گلبرگ‌ها ضخیم‌تر است که مصرف خوراکی دارد‌.

برای خرید آرتیشو دقت کنید که برگ‌ها باز نشده و سفت‌ و سبز باشد‌. هنگامی‌که برگ‌های آرتیشو قهوه‌ای است نشان دهنده کهنه بودن آن می‌باشد‌. فصل آرتیشو معمولاً ماه‌های فروردین و ادریبهشت (‌آپریل و می‌)است‌.

ترکیبات شیمیائی:
برگ‌های خوردنی آرتیشو دارای اینولین‌، اینولاز و ماده‌ای تلخ به‌نام سینارین Cynarine می‌باشد‌.
سینارین خاصیت زیادکننده ترشحات صفرا را دارد و علت صفرا برای آرتیشو داشتن این ماده است‌.

در صد گرم آرتیشو پخته مواد زیر موجود است:
انرژی ۱۴ کالری
پروتئین ۱/۵ گرم
آب ۸۶ گرم
مواد چرب ۰/۱ گرم
مواد نشاسته‌ای ۵ گرم
کلسیم ۲۲ میلی گرم
فسفر ۴۰ میلی گرم
آهن ۰/۶ میلی گرم
سدیم ۳۰ میلی گرم
پتاسیم ۰ ۲۵ میلی گرم
ویتامین آ ۴۰ واحد بین المللی
ویتامین ب ۱ ۰/۰۴ میلی گرم
ویتامین ب ۲ ۰/۰۲ میلی گرم
ویتامین ب ۳ ۰/۶ میلی گرم
ویتامین ث ۵/۲ میلی گرم

خواص داروئی:
آرتیشو از نظر طب قدیم ایران گرم و کمی خشک است‌. قسمت مورد استفاده آرتیشو برگ‌ها و قسمت وسط آن است که به‌نام قلب آرتیشو معروق می‌باشد‌. آرتیشو‌:

۱) کبد را تمیز و اعمال کبد را تنظیم می‌کند‌.
۲) ترشح صفرا را افزایش می‌دهد.
۳) از جمع شدن چربی در کبد جلوگیری می‌کند و آنهائی که کبد چرب دارند بهتر است از آرتیشو استفاده کنند.
۴) یرقان مزمن را درمان می‌کند‌.
۵) تقویت‌کننده بدن است‌.
۶) موجب دفع ادرار می‌شود‌.
۷) تب‌بر است‌.
۸) در درمان رماتیسم مؤثر است‌.
۹) یبوست های ناشی از عدم صفرا را درمان می کند.
۱۰) در درمان ورم روده موثر است .
۱۱) باعث دفع سنگهای کیسه صفرا می‌شود.
۱۲) نیروی جنسی را افزایش می‌دهد.
۱۳) کلیه و مثانه را گرم می‌کند.
۱۴) گاز و نفخ معده و روده را از بین می‌برد.
۱۵) باعث هضم غذا می‌شود.
۱۶) بیماری‌های کبدی را درمان می‌کند.
۱۷) کلسترول خون را پائین می‌آورد.
۱۸) داروی لاغری است و کسانی‌که می‌خواهند وزن کم کنند و لاغر شوند می‌توانند هر روز آرتیشو بخورند.
۱۹) سرگیجه را برطرف می‌کند.
۲۰) آنهائی‌که گوششان زنگ می‌زند اگر آرتیشو را بخورند آنرا برطرف می‌کند.
۲۱) مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با خوردن آرتیشو قند خود را تنظیم کنند.
۲۲) در درمان میگرن موثر است‌.
۲۳) در برطرف کردن بیماری آسم اثر مفید دارد‌.
۲۴) نقرس را برطرف می‌کند‌.
۲۵) آرتیشو رگ‌ها را تمیز کرده و تصلب شرائین را درمان می‌کند‌.
۲۶) در برطرف کردن اگزمت مؤثر است‌.
۲۷) در درمان اکثر بیماری‌های پوستی اثر مفید دارد.
۲۸) سموم بدن را دفع می‌کند.
۲۹) زخم‌های ریه و روده را درمان می‌کند.
۳۰) برای جلوگیری از ریزش مو ار برگ‌های آرتیشو پماد تهیه کرده و به سر بمالید.
۳۱) برای برطرف کردن بوی بد زیر بغل عصاره برگ آرتیشو را به زیر بغل بمالید.
۳۲) عصاره آرتیشو را اگر به بدن بمالید خارش را برطرف می‌کند.
۳۳) برای رفع آب آوردن بدن از جوشانده آرتیشو به مقدار سه فنجان در روز استفاده کنید.
مضرات:
آرتیشو چون گرم است ممکن است در بعضی از اشخاص تولید سودا کند لذا بهتر است با سرکه خورده شود ضمناً طعم آرتیشو را دوست ندارند. اینگونه اشخاص اگر بخواهند از مزایای آرتیشو استفاده کننده تنطور قرص یا کپسول آرتیشو مصرف نمایند.
 
منبع : pezeshki.us
 

چاره چین و چروک دور چشم‌ها

 چاره چین و چروک دور چشم‌ها

چین و چروک دور چشم در سنین پایین، بیشتر به علت به کارگیری زیاد عضلات دور چشم ایجاد می‌شود ، اما در سنین بالا ...

 

 

 این به کارگیری زیاد عضلات می‌تواند ژنتیکی و غیرارادی باشد اما چین‌هایی که در اطراف چشم و با افزایش سن در افراد ظاهر می‌شوند، به خاطر کاهش کلاژن در پوست این ناحیه است.

پس آنهایی که می‌گویند چروک دور چشمشان به خاطر خوابیدن روی گونه‌ها یا کارهایی از این قبیل است، کاملا در اشتباهند.

شاید برخی از عوامل بیرونی بتوانند باعث تشدید چین و چروک‌های اطراف چشم شوند اما نمی‌توانند عامل آن محسوب شوند. درمان چین و چروک دور چشم، استفاده از کِرِم‌‌های نگهدارنده خاصی است که روند افزایش این چین‌ها را کند یا متوقف می‌کند اما آنها را از بین نمی‌برد.

در ضمن، با تزریق آمپول بوتاکس اطراف چشم در سنین بالا، می‌توان چروک‌های آن را از بین برد. یک درمان جدید به نام لیزرفرکشنال هم می‌‌تواند راهکار خوب و مناسبی برای رهایی از چروک‌های دور چشم باشد.

کم خوابی، استرس و تغذیه نامناسب هم از جمله عوامل تشدیدکننده سیاهی دور چشم هستند اما لازم به ذکر است که ژنتیک و وراثت نقش بسیار پررنگی در سیاه بودن پوست اطراف چشم دارند.

توصیه‌های مختلفی در مورد سن مناسب برای استفاده از کِرِم دور چشم بین مردم رایج است اما بهترین سن برای استفاده از کِرِم دور چشم از 25 تا 30 سالگی به بعد است. پف چشم که معمولا در سنین بالا رخ می‌دهد، باید ابتدا از نظر مبتلا نبودن بیمار به ناراحتی‌های درونی مثل مشکل کلیه، کبد یا قلب بررسی شود.

بعد از اینکه مطمئن شدیم بیمار، مشکل داخلی ندارد، کارهای درمانی او را آغاز می‌کنیم؛ چون علت اصلی پف کردن چشم‌ها در سنین بالا، هل دادن پوست به بیرون توسط چربی‌های زیرپوستی است. درمان این مشکل به سادگی با جراحی و برداشتن این چربی‌ها صورت می‌گیرد.
 

منبع : salamat.ir
 
 
 
دارویی که در درمان افسردگی معجزه می‌کند

 

دارویی که در درمان افسردگی معجزه می‌کند

البته استفاده از این دارو در حال حاضر محدودیت‌هایی دارد، چرا که مصرف آن باید به صورت تزریقی باشد و هم‌چنین می‌تواند علائم روانی کوتاه‌مدتی مانند حس توهم در انسان ایجاد کند.

 

دانشمندان ادعا کردند موفق به کشف دارویی شده‌اند که می‌تواند به طور معجزه‌آسایی افسردگی را درمان کرده و دوره زمانی درمان را به کوتاه‌ترین حد ممکن برساند.

محققان دانشگاه Yale متوجه شدند داروی کتامین که به طور سنتی برای بیهوش کردن حیوانات و در برخی موارد انسان‌ها استفاده می‌شد اثرات معجزه آسایی برای درمان افسردگی دارد.

پروفسور رونالد دومان استاد روانشناسی و داروشناسی از دانشگاه Yale که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: یک دوز از آن به سرعت باعث بروز علائم افسردگی می‌شود و اثر آن بین 7 تا 10 روز نیز باقی می‌ماند.

اکثر داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک و زولوفت باید چند ماه یا چند سال و هر روز مورد استفاده قرار بگیرند تا اثرات بهبودبخش را از خود نشان دهند. اما مصرف یک دوز از داروی کتامین علائم افسردگی را ظرف چند ساعت متوقف کرده و حتی باعث بازگشت ارتباطات سیناپسی در مغز انسان‌ها می‌شود.

کتامین به طور موثری در درمان بیماران افسرده‌ای که به سال‌ها درمان پاسخ درستی نداده بودند می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته استفاده از این دارو در حال حاضر محدودیت‌هایی دارد، چرا که مصرف آن باید به صورت تزریقی باشد و هم‌چنین می‌تواند علائم روانی کوتاه‌مدتی مانند حس توهم در انسان ایجاد کند.

جرج آقاجانیان استاد داروشناسی از دانشگاه Yale که در این مطالعات شرکت داشته است در این باره گفت: استفاده از این دارو نیاز به تحقیقات بیش‌تری دارد و هنوز استفاده از آن به طور رسمی مورد تائید قرار نگرفته است. اما این دارو نتایج امیدبخشی برای ما به همراه داشته و ما امیدواریم با مطالعات بیش‌تر از آن در درمان افسردگی استفاده کنیم.


منبع : asriran.com

 

فواید باورنکردنی برای حبوبات

فواید باورنکردنی برای حبوبات

 

حبوبات یا بنشن ازجمله گیاهان پروتئینی هستند که مقدار زیادی پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و ویتامین‌ها خصوصا ویتامین‌های گروه B دارند.

 

در هرم راهنمای غذایی، حبوبات جزو گروه گوشت محسوب می‌شوند ، چراکه حبوبات از نظر پروتئین غنی بوده، ارزش پروتئین آنها نسبت به گوشت کمتر است و این کمی ارزش به علت فقدان اسیدهای آمینه گوگرددار (میتونین و سیستئین)‌ در این مواد خوراکی است.

حبوبات در مقایسه با غلات، دارای پروتئینی بین 18 تا 50 درصد است، در حالی که غلات تنها 10 تا 15 درصد پروتئین دارند. پروتئین‌های حبوبات معمولا از نظر لیزین غنی بوده و بهترین منابع گیاهی برای تکمیل غلات هستند.

 
مقدار اضافه لیزین حبوبات، کمبود لیزین غلات را جبران کرده و مقدار اضافی میتونین غلات، کمبود حبوبات را از نظر این عنصر تامین می‌کند.

 

بر این اساس لازم است حبوبات را همراه با غلات مصرف کنید. مصرف حبوبات به دلیل داشتن فیبر زیاد و اشغال حجم زیادی از معده، احساس سیری زودرس ایجاد کرده و به دلیل آن که قند موجود در آن بتدریج آزاد می‌شود، ما را دیرتر گرسنه می‌کند.

 

در مقایسه با حبوبات قند موجود در مواد غذایی نظیر نان‌های سفید فانتزی، لواش، سیب‌زمینی، برنج و شکر که به سرعت جذب شده و انرژی موجود در آنها به سرعت آزاد می‌شود، ما را زودتر گرسنه کرده و منجر به چاقی و افزایش ناگهانی قند خون می‌شوند.

 

تحقیقات نشان داده افرادی که 2 بار یا بیشتر در هفته حبوبات خصوصا نخود و لوبیا مصرف کنند، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، پروستات، بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی و دیابت نوع 2 در آنها کمتر می‌شود.
 
همچنین حبوبات مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها زیاد کرده و فعالیت روزانه و حافظه را افزایش می‌دهد. حبوبات به دلیل دارا بودن کلسیم به پوکی استخوان بویژه در دوران یائسگی زنان و دوران رشد کودکان بسیار مفید بوده و به دلیل داشتن منیزیم و پتاسیم در تعدیل فشار خون و رفع بی‌خوابی‌های شبانه بسیار توصیه می‌شود.

 
آهن موجود در حبوبات به مقدار زیاد از بروز کم‌خونی جلوگیری کرده و ویتامین‌های گروه B آن نیز که نسبت به تمام مواد مغذی موجود در آن ارجحیت دارند، در رفع افسردگی و اختلالات عصبی و بلوغ گویچه‌های قرمز خون موثر است. حبوبات به دلیل مواد فیبری در رفع یبوست، بواسیر و کاهش کلسترول خون نیز بسیار توصیه می‌شود.

 
نقطه ضعف حبوبات

بزرگ‌ترین نقطه ضعف حبوبات در تغذیه انسان این است که باعث نفخ می‌شود. حبوبات به دلیل وجود مقدار زیادی قندهای غیرقابل جذب هنگام مصرف می‌توانند اختلالات گوارشی بویژه نفخ شکم ایجاد کنند. این قندها در روده کوچک هضم نمی‌شوند زیرا آنزیم‌ مناسب آنها در بدن وجود ندارد. بنابراین آنها هضم نشده وارد روده بزرگ می‌شوند جایی که باکتری‌های تخمیرکننده باعث تولید گاز می‌شوند که بعضا موجب عوارضی مانند اسهال، دل‌درد و نفخ می‌شود.

 

توصیه

حبوبات خشک در صورتی که زیاد کهنه باشند، به دلیل جمع شدن مواد غیرقابل جذب، هضم آنها بسیار مشکل خواهد بود و مقدار زیادی از مواد مغذی آن کاسته می‌شود. بنابراین بهتر است حبوبات را در بسته‌بندی‌های بهداشتی و تاریخ‌دار تهیه کنید.

 
 
منبع : jamejamonline.ir
 

سیر کهنه بخورید!!

سیر کهنه بخورید!!

 

 

سیر کهنه به چه سیری گفته می شود ؟ آیا منظور ما همان سیر ترشی می باشد یا اینکه ...

 

 

پژوهشگران علوم تغذیه می گویند سیر خام یا پخته و یا پودر سیر به اندازه عصاره سیر کهنه در درمان فشار خون موثر نیست.نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد مصرف سیر در کنار داروهای رایج، می تواند موجب کاهش فشار خون بالا شود. 

یک گروه بین المللی از پژوهشگران به سرپرستی دانشمندان دانشگاه آدلاید در استرالیا دریافته اند عصاره سیر می تواند به درمان فشار خون بالا کمک کند.

محققان در یک آزمایش ۱۲ هفته ای بر روی ۵۰ نفر دریافتند، افراد مبتلا به فشار خون بیشینه ۱۴ که از کپسول های عصاره سیر کهنه استفاده می کردند، فشار خونشان نسبت به گروه شاهد که دارو نما استفاده می کردند، بطور میانگین ۲/۱۰ میلی متر جیوه کاهش یافت.

این کاهش از نظر بالینی چشمگیر است، چرا که کاهش فشار خون سیستولیک تا ۵ میلیمتر جیوه، خطر بیماری قلبی و عروقی را ۸ تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.

سیر اثر ضد افزایش فشار خون دارد؛ چرا که تولید مواد شیمیایی خاصی موسوم به اکسید نیتریک و سولفید هیدروژن را که به رگهای خونی کمک می کنند، ترغیب می کند.

پر فشاری خون عامل خطر مهمی برای بیماری قلبی و عروقی است.
این تحقیق نشان می دهد که ظرفیت زیادی برای کشف کاربردهای سیر به عنوان یک گزینه درمانی موثر برای افراد مبتلا به فشار خون بالا وجود دارد.

 

نتایج این تحقیقات در نشریه Maturitas منتشر شده است.
 
منبع : pezeshki.us

 

 

8راز برای داشتن سلامتی فوق العاده
 

8راز برای داشتن سلامتی فوق العاده

آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که برخی افراد چه می‌کنند که همیشه سالم و سرحال هستند؟ چشمان‌شان برق می‌زند و پوستی شاداب دارند؟

 

 

شاید جواب‌تان این باشد که این افراد تغذیه متعادلی دارند و ورزش می‌کنند. درست است اما این تنها، تمام ماجرا نیست. ما برای شما 8 رمز از رموز زندگی این افراد را فاش می‌کنیم.

1.دلایل بیماری را شناسایی می‌کنند بسیاری از مردم با مشاهده نشانه‌های بیماری در خود به دنبال درمان آن می‌روند یا سعی می‌کنند هر طور شده با آن مقابله کنند.

به عنوان نمونه در صورتی که خواب‌آلود باشند یا دچار خستگی مفرط شوند تلاش می‌کنند با نوشیدن چای و قهوه با بیدار ماندن زورکی با مشکل خود مقابله کنند.

انسان‌های سالم برخلاف افراد عادی به دنبال مقابله یا صرفا درمان نمی‌روند. آنها تلاش می‌کنند دلیل بیماری را شناسایی کنند و آن را از بین ببرند.

2.عاشق کاکائو و توت‌فرنگی‌اند
تمامی افرادی که سالمند و عمر طولانی دارند اعتراف می‌کنند که عاشق برخی مواد غذایی مانند کاکائو هستند که قند ندارند و غنی از فیبر، آنتی‌اکسیدان، منیزیم و موادمعدنی است.

برخی میوه‌ها مانند توت‌فرنگی نیز غنی از کلسیم و ویتامین‌های گروه B و محرک دستگاه گوارش است.

3.مراقبند که سرما نخورند:
سالانه با آغاز زمستان بسیاری از افراد سرما می‌خورند و برخی به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند. مردم سالم تلاش می‌کنند قبل از فرارسیدن زمستان، سیستم ایمنی خود را تقویت کنند.

4.ویتامین می‌خورند:
بدن هر انسانی در مقایسه با دیگری به ویتامین‌های خاصی نیاز دارد. بهتر است با یک پزشک مشورت کنید و مکمل‌های مورد نیاز خود را دریافت کنید. فراموش نکنید مکمل‌هایی که خریداری می‌کنید از برند معروفی باشد زیرا کیفیت مولتی‌ویتامین‌های برندهای گوناگون با هم تفاوت دارد.

5.آب می‌نوشند :
یکی از شروط اصلی داشتن زندگی سالم مصرف آب با کیفیت و غذاهای غنی از الکترولیت است. مصرف آب به ویژه اگر ورزش می‌کنید یا هوا گرم است و آب بدن از طریق عرق دفع می‌شود باید افزایش یابد.

6.داروهایشان را سر وقت می‌خورند :
خیلی از ما عادت نداریم که مکمل‌های غذایی یا داروهایمان را سروقت مصرف کنیم. مردم سالم دقیقا به حرف‌های پزشکشان توجه می‌کنند و سروقت داروهایشان را می‌خورند.

7.میان‌وعده‌ سالم می‌خورند:
مردم سالم وقتی گرسنه می‌شوند به دنبال مصرف تنقلات سالم هستند. مصرف به اندازه میوه‌ها و مغزها نه تنها می‌تواند به بدن مواد مغذی برساند بلکه جلوی چاقی را هم می‌گیرد. در حالی که خوردن کیک و نوشابه و دیگر میان‌وعده‌های ناسالم سبب چاقی و اضافه وزن می‌شود.

8. عادات بد را به تدریج تغییر  می دهند:
مردم سالم عادات ناسالم خود را به تدریج اصلاح می‌کنند. رژیم غذایی یا سبک زندگی و میزان تحرک از جمله عاداتی است که تلاش می‌کنند آرام‌آرام آنها را تصحیح کرده و پیرو شیوه زندگی مردم سالم شوند.
 

منبع : jamejamonline.ir
 

 

 

برونشیتی‌ها از این خوراکی نخورند!!

 

برونشیتی‌ها از این خوراکی نخورند!!

اگر برونشیت دارید نباید از این خوراکی میل کنید،آیا آن را می شناسید؟

 

 

گیاه بامیه ساقه راستی دارد که حداکثر تا ارتفاع 2 متر رشد می‌کند و پوشیده از خار و گل‌های زرد است....

 وسط گل‌ها قرمزرنگ بوده و منشا اصلی‌شان به منطقه آفریقا باز‌می‌گردد. میوه این گیاه در اکثر مناطق به عنوان خوراکی استفاده می‌شود. گیاه بامیه از میوه‌های نرسیده‌ای است که به صورت جوشانده به عنوان نرم‌کننده و حتی ادرارآور در عفونت‌هایی مانند آنفلوآنزا مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این سبزی کشور هند است.

جوشانده این گیاه، به‌ویژه برای افراد مبتلا به سوزاک، خاصیت درمان‌کننده دارد. دانه‌ها و میوه بامیه دارای لعابی است که وقتی آب به آن می‌خورد یا پخته می‌شود، مشخص شده و لعاب آن، خاصیت نرم‌کنندگی زیادی دارد. لازم است همین‌جا اضافه کنم که بامیه مقوی معده بوده و تا حد زیادی خاصیت ضدیبوست دارد اما پس از مصرف، مقداری سوءهضم ایجاد می‌کند؛

یعنی فرد پس از مصرف احساس دل‌درد دارد که در برخی افراد به دلیل ناسازگاری طبع‌شان با این گیاه، این دل‌درد شدیدتر است. لعاب میوه و دانه بامیه تحریک‌کننده دستگاه گوارشی نیز بوده و رفع‌کننده التهاب است اما توصیه شده در بیماران مبتلا به برونشیت، بامیه مصرف نشود.

خیلی‌ها در بحث خواص بامیه، دلیل لیزی آن را جویا می‌شوند. در این باره باید گفت که لیز شدن بامیه به دلیل دانه‌های بامیه است که روی آنها لایه‌ای لعاب‌دار وجود دارد. دلیل ایجاد تمامی لعاب‌ها این است که یک ماده قندی سنگین به محض مجاورت با آب، چند برابر وزن خود آب را جذب کرده و به شکل ژله درمی‌آید و لزج می‌شود. در صورتی که دانه داخل بامیه را درآورده و قبل از پختن دور بریزیم، دیگر بامیه لزج نمی‌شود. در رابطه با بهترین شیوه پخت نیز توصیه می‌کنم بامیه‌هایی را انتخاب کنید که خیلی سفت و رسیده نباشند.

رسیده بودن بامیه سبب سفت شدن جداره و سخت شدن هضم آن می‌شود. حین خرید نیز بهتر است بامیه‌های کوچک، نازک و نرم‌تر را انتخاب کنید و مانند غذاهای معمولی، به‌ویژه آنکه داخل بامیه برخی رشته و الیاف گیاهی وجود دارد، خوب آنها را بپزید تا هضم‌شان راحت‌تر شود؛ زیرا میزان فیبر بامیه در مقایسه با سایر سبزیجات قابل‌ملاحظه است.
 

منبع :  salamatiran.com
 

  Comments ()
Recent Posts زندگی بهتر با کاهش استرس و افزایش شادی طراحی داخلی دفتر اسکایپ (skype) در کالیفرنیا عناوین مطالب لوکس ترین کشتی تفریحی مسافرتی ! اسرار زندگی موفق عکس های دیدنی از مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ سعد آباد با فقر چقدر فاصله داریم 21 نکته مفید تغذیه ای برای فصل زمستان چقدر باهوشی؟ آزمون زن ذلیلی ...
My Friends سایت تبیان شهید هلتی تن سنجی انلاین روزنامه کیهان انلاین روزنامه وطن امروز انلاین روزنامه مردم سالاری انلاین سایت پزشکی دکتر رهام صادقی ( افزایش رایگان بازدید و رتبه وبسایت یا وبلاگ شما ) كسب و كار الكترونیك و تجارت فوق حرفه ای در اینترنت سایت نی نی کده